Brykieciarki to wyspecjalizowane urządzenia służące do wytwarzania materiału opałowego. Wyposażone są w siłowniki hydrauliczne, które generuj duże siły przy wykorzystaniu niewielkiej ilości energii elektrycznej. Gdzie i do jakich celów się je stosuje? Podpowiadamy.
Czym są brykieciarki?
Brykieciarki to urządzenia służące do wytwarzania brykietu. Jest on materiałem opałowym stosowanym na szeroką skalę zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych. Działanie urządzenia opiera się na tworzeniu dużego ciśnienia nacisku. Dochodzi również do wzrostu temperatury. Te czynniki sprawiają, że drewniane ścinki, trociny oraz wióry są ze sobą ściśle zlepiane w kostkę.
Nowoczesne brykieciarki wykorzystują moc silnika elektrycznego sterującego precyzyjnie naciskiem poszczególnych pras hydraulicznych. W ten sposób dochodzi do formowania pożądanego kształt, zazwyczaj kostki pelletu lub brykietu drzewnego w formie walca.
Jakie zastosowania mają brykieciarki?
Brykieciarki zazwyczaj wykorzystuje się w firmach prowadzących działalność wytwórczą związaną z obróbką drewna. Przykładem może być zakład produkcji mebli. Wszelkiego rodzaju odpadki, które pozostają po standardowej obróbce, mogą być następnie wykorzystane do tworzenia materiału opałowego.
Technologia produkcji brykietu jest w pełni zautomatyzowana, więc korzystając z profesjonalnych urządzeń można maksymalnie skrócić cały proces związany z wytwarzaniem. Korzystając z wysokiej jakości sprzętów można otrzymać gotowy pellet zarówno z drewna, jak i innych surowców, na przykład ze słomy lub suszu owocowego. W takim przypadku jedynym zadaniem operatora jest dostarczenie odpowiednio przesuszonej i przesianej masy bezpośrednio do urządzenia.
Brykieciarki wykorzystuje się do tego, aby tworzyć w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne w zakładach przemysłowych. Dzięki temu można na szeroką skalę i przy niewielkim nakładzie kosztów, wytwarzać pellet oraz brykiet. Cały proces odbywa się w oparciu o zaawansowane technologie oraz w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego.