finanse

Współcześni przedsiębiorcy stale szukają nowych rozwiązań, które usprawnią działanie firmy oraz zapewnią stały obrót pieniędzmi. Duża część z nich udziela swoim kontrahentom wydłużonego terminu spłaty za swoje usługi i produkty. Takie sytuacje bardzo często powodują u firm zatory płatnicze, które są niestety bardzo problematyczne. Jak w tej sytuacji może pomóc faktoring? Podpowiadamy.

Co to jest faktoring i kiedy z niego korzystać?

Faktoring to usługa finansową, z której decyduje się korzystać oraz więcej przedsiębiorców. Jest to niezwykle istotne, ponieważ cały proces pozwala przedsiębiorcom na natychmiastowe uzyskanie płatności za faktury mimo tego, że udzielili oni kredyt kupiecki swoim kontrahentom. Możemy więc ze śmiałością zaryzykować stwierdzeniem, że faktoring pozwala na utrzymanie obrotów firmy na najwyższym poziomie, a dodatkowo zapewnia płynność finansową.

Faktoring jest odpowiedzią na zatory płatnicze, które bardzo często zdarzały się w momencie długich terminów spłaty, sięgających nawet do 90 dni. W sytuacji, w której środki są zamrożone, a zachodzi potrzeba ich użycia pojawia się problem. Z pomocą przychodzi usługa faktoringu, która świadczona jest np. przez niektóre banki bądź inne instytucje finansowe.

Do kogo kierowany jest faktoring?

Faktoring przeznaczony jest dla firm, które prowadzą sprzedaż towarów lub usług innym firmom lub instytucjom, zapewniając tak zwany kredyt kupiecki, a więc odroczony termin spłaty zobowiązań. Przedsiębiorstwo, które wystawia faktury może uzyskać duże korzyści ze stosowania faktoringu. Warto pamiętać o tym, że jest to transakcja trójstronna, w której skład wchodzi faktorant, dłużnicy oraz faktor. Termin płatności wystawiany przez przedsiębiorców zazwyczaj jest bardzo zróżnicowany. Wpływ na to ma przede wszystkim branża, w jakiej działają poszczególne firmy. Pamiętajmy jednak o tym, że w tym czasie przedsiębiorstwa spotykają się z innymi wydatkami, na które muszą znaleźć potrzebne fundusze. Mowa tutaj między innymi o materiałach produkcyjnych, bądź wynagrodzeniach dla pracowników. Z pomocą przychodzi faktoring, który zapewni płynność finansową i pozwoli firmie na podejmowanie wszelkich działań, do których potrzebne są fundusze. Więcej o tym procesie przeczytać możemy na https://pragmago.pl/porada/faktoring/.

Jedną z największych zalet, jakie daje faktoring jest oczywiście zapewnienie płynności finansowej firmie, mimo wydłużonych terminów spłat dla kontrahentów. Jest to usługa, z której zdecydowanie warto korzystać.

Dodaj komentarz