Odświeżenie elewacji

Elewacja domu to nic innego jak zewnętrzna powierzchnia ściany budynku mieszkalnego, która stanowi jego wizytówkę. Z czasem nawet najlepiej wykonana elewacja może utracić swoje walory estetyczne wskutek działania szkodliwych czynników zewnętrznych. Widoczne zabrudzenia, niewielkie ubytki w strukturze tynku czy też obecność pleśni lub grzybów sprawiają, że odświeżenie fasady budynku okazuje się nieuniknione. Wbrew pozorom nie trzeba zatrudniać profesjonalnej ekipy remontowo-budowlanej, by przywrócić elewacji idealny wygląd.

Remont elewacji – ocena stanu technicznego

Pierwszym krokiem będzie do odświeżonej elewacji będzie jej analiza techniczna. Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie budownictwa by zauważyć mniejsze lub większe nieprawidłowości w jej strukturze. Ściany zewnętrzne są najbardziej narażone na uszkodzenia, dlatego też należy niezwykle dokładnie ocenić stopień zużycia elewacji. Do zniwelowania rys czy drobnych ubytków w zewnętrznej warstwie tynku można zastosować uniwersalną zaprawę murarską, która dobrze sprawdzi się również w przypadku niewielkich usterek materiałów izolacyjnych.

Remont elewacji domu – czyszczenie

Jeśli elewacja domu nie nosi znamion większych zniszczeń, w wielu przypadkach odświeżenie ścian budynku można ograniczyć do oczyszczenia zewnętrznej warstwy ocieplenia na oczyszczeniu z kurzu czy pozostałych uciążliwych zabrudzeń i mchu, a nierzadko również pleśni i grzybów, która stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Charakterystyczny zielony nalot można zneutralizować z pomocą specjalnych środków – biocydów. Osiadający na tynku brud można natomiast usunąć z użyciem chemicznych detergentów i wody. Tutaj świetnie sprawdzi się myjka ciśnieniowa.

Zobacz także: https://e-web.pl/ergonomia-pracy-na-budowie-o-czym-nalezy-pamietac/

Renowacja elewacji – malowanie

Po oczyszczeniu ścian domu może się jednak okazać, że usunięcie zabrudzeń nie wystarczy, aby elewacja mogła powrócić do swojego pierwotnego stanu. W takim wypadku warto rozważyć pomalowanie fasady budynku. Do tego celu należy dobrać odpowiedni rodzaj farby, która wykaże się dużym stopniem paroprzepuszczalności i odpornością na brud. Do malowania elewacji warto zastosować poręczny aparat natryskowy, który równomiernie rozprowadzi emulsję na powierzchni tynku.

Do prac renowacyjnych warto również pozyskać wysokiej jakości rusztowanie używane, które ułatwi malowanie ścian domu nawet w trudno dostępnych miejscach, ale przede wszystkim zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa podczas prac na wysokościach. Stabilne rusztowania ramowe pozwalają szybko i sprawnie przeprowadzić kompleksowy remont elewacji bez większego wysiłku. Wybierając rusztowanie budowlane warto zwrócić uwagę na jego stan techniczny oraz sposób montażu, który nie powinien być nader skomplikowany.

Dodaj komentarz