karta kredytowa

Karta kredytowa to przydatne narzędzie, które może znacząco ułatwić dokonywanie mniejszych płatności. Po takie rozwiązanie sięgają nie tylko osoby fizyczne, ale także przedsiębiorcy. Zasada działania jest dość prosta: przy zapłacie na naszej karcie powstaje dług, który następnie należy spłacić w określonym czasie. O ile jednak tradycyjną kartę debetową otrzymujemy wraz z założeniem konta w banku, o tyle o kartę kredytową należy wnioskować osobno. Co jest potrzebne?

Kto może otrzymać kartę kredytową?

Pod względem ogólnych wymagań praktycznie nie ma ograniczeń – wniosek o kartę kredytową może złożyć każda pełnoletnia osoba lub taka, która ukończyła 21 lat (minimum wiekowe jest określane indywidualnie przez bank). Konieczne jest dostarczenie stosownego wniosku, a do tego kompletu wymaganych dokumentów. Oczywiście spełnienie takich podstawowych formalności nie wystarczy, żeby uzyskać pozytywną decyzję – podobnie jak w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu lub pożyczki, bank musi nas zweryfikować, by mieć pewność, że będziemy na bieżąco spłacać zadłużenie na karcie.

Pod uwagę jest zatem brana historia kredytowa. Co to takiego? To wykaz wszelkich dotychczasowych pożyczek. Nie musi być to zobowiązanie na dużą kwotę, które będziemy spłacać przez okres kilkudziesięciu lat. Liczy się także każdy zakup na raty. Bank w ten sposób sprawdza, czy jak do tej pory nie mieliśmy problemu ze spłatą, by określić, czy jesteśmy wiarygodni. Zazwyczaj sprawdzane jest także to, czy figurujemy w Krajowym Rejestrze Dłużników. Budowanie pozytywnej historii kredytowej powinno być naszym obowiązkiem, ponieważ to w dużej mierze od tego zależy nasza zdolność kredytowa, o której więcej można przeczytać tutaj: loando.pl/wpis/zdolnosc-kredytowa.

Zwykle należy też przedstawić bankowi informacje dotyczące naszego zatrudnienia oraz zarobków. W wielu przypadkach okazuje się, że najbardziej zaufanymi kredytobiorcami są pracownicy etatowi. Oprócz tego karta kredytowa może powędrować do osoby prowadzącej działalność gospodarczą, co również musi zostać udokumentowane.

Jakie dokumenty należy przedstawić, wnioskując o kartę kredytową?

To, które konkretnie dokumenty będą potrzebne do złożenia wniosku o kartę kredytową, jest w dużej mierze uzależnione od tego, czego wymaga konkretny bank. Zazwyczaj na stronie przypisanej do danej placówki możemy zapoznać się ze szczegółowym wykazem. Z pewnością każdy bank poprosi nas o to, by potwierdzić swoje zarobki, wobec czego potrzebne będzie zaświadczenie o zatrudnieniu i osiąganych dochodach, a nierzadko również wyciąg z konta bankowego oraz zeszłoroczny PIT. W przypadku studentów tego typu dokumentem może być również decyzja o przyznaniu stypendium, z kolei emeryci i renciści powinni dostarczyć zaświadczenie potwierdzające otrzymywanie określonych świadczeń.

Dodatkowe formalności będą czekały osoby prowadzące firmy. W tym wypadku bank może oczekiwać nie tylko zaświadczenia, że nie zalegamy z płatnością obowiązkowych składek do ZUS-u i Urzędu Skarbowego, a nawet kopii wpisu do ewidencji gospodarczej. O tym, kto i na jakiej zasadzie może otrzymać kartę kredytową, można więcej przeczytać tutaj: https://krediton.pl/kto-moze-uzyskac-karte-kredytowa/.

Dodaj komentarz