blik

Technologia nieustannie idzie do przodu, więc nikogo nie powinno dziwić, że technologia służąca nam do uiszczania płatności staje się coraz bardziej dostępna i łatwa w obsłudze. Obecnie, nie musimy mieć karty kredytowej ani debetowej, jeśli chcemy zapłacić bezgotówkowo. Wystarczy nam do tego smartfon z zainstalowaną aplikacją banku oraz kod BLIK. Czym jest ten sposób płatności i jak go używać? Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika, który powinien rzucić nieco światła na tę kwestię.

BLIK – co to jest?

W dobie internetu, smartfonów i szeroko rozumianego boomu technologicznego, nikogo nie dziwi prowadzenie rachunku bankowego przez internet czy nawet internetowe kredyty, o których można poczytać więcej, po kliknięciu w ten link: https://www.bydgoszcz.com/wiadomosci/s/11115,kredyt-gotowkowy-w-15-minut-jest-dostepny-tylko-przez-internet. Podobnie jest z wykonywaniem płatności za pośrednictwem telefonu. BLIK umożliwia nam zrobienie tego właściwie zawsze i wszędzie i zdaje się, że zaczyna go przez to doceniać coraz więcej Polaków. Jednak, czym on w ogóle jest?

BLIK to polski system płatności mobilnych, wypuszczony na rynek przez spółkę Polski Standard Płatności. Dzięki niemu, możemy wykonywać zakupy w sklepach czy przelewy bez użycia karty kredytowej, debetowej czy gotówki. BLIK służy także do wystawiania czeków czy przelewów błyskawicznych. Jak to wszystko działa?

Jak działa system płatności mobilnych BLIK?

Z BLIKa można skorzystać wtedy, kiedy mamy założony rachunek bankowy i podpiętą pod niego odpowiednią aplikację mobilną. Za jej pomocą, wysyłamy do naszego banku prośbę o wygenerowanie kodu BLIK. Kiedy na naszym telefonie pojawi się sześciocyfrowy kod, możemy wpisać go do terminala płatniczego, przez który chcemy wykonać płatność. Kiedy już to zrobimy, konieczne jest potwierdzenie chęci wykonania płatności BLIK za pomocą aplikacji banku. Jest to ostatni krok – jeśli BLIK został dobrze wpisany do terminala płatniczego, a my potwierdziliśmy płatność na telefonie, to możemy uznać cały proces za zakończony.

W ten sposób, możliwa jest płatność BLIKiem, tak jak było jednak wcześniej wspominane, to nie jedyna funkcjonalność, jaką może zaoferować nam ten system. Dzięki niemu, możemy wykonywać chociażby przelewy, co więcej, bez konieczności podawania numeru rachunku bankowego naszego kontrahenta. Aby wysłać mu przelew BLIK, będzie nam wystarczyło jedynie jego imię, nazwisko oraz numer telefonu. Mając te dane, jesteśmy w stanie nadać pieniądze bez żadnych problemów i mozolnego wklepywania długiego numeru bankowego.

Za pomocą BLIKa możemy także wypłacać pieniądze z bankomatu, niestety nie każdy bankomat pozwala na usługę BLIK przy użyciu karty z innego banku, konieczne będzie zatem znalezienie bankomatu, który zechce z nami współpracować. Poza tym, sam proces transakcji wygląda niemal identycznie, jak ma to miejsce w wypadku płatności na terminalu płatniczym. Konieczne jest na samym początku wygenerowanie kodu, który następnie wprowadzimy do bankomatu, tak samo jak chociażby kod PIN, kiedy używamy standardowej karty płatniczej. Następnie potwierdzamy płatność w aplikacji mobilnej i możemy bez problemu odebrać gotówkę.

Dodaj komentarz