
Zapewnienie sobie godnych warunków do życia w teraźniejszości i na emeryturze, jest celem przyświecającym nam podczas wybierania ścieżki zawodowej, inwestycji czy wydatków. Szukamy różnych możliwości na to, aby zarobiony kapitał był bezpieczny i stanowił solidny fundament do ratowania sytuacji podbramkowych. Jednym ze sposobów na zapewnienie sobie i bliskim bezpieczeństwa finansowego, jest wykupienie ubezpieczenia na życie. Jak wybrać najbardziej zaufane towarzystwo ubezpieczeń? Na jaką ofertę się zdecydować?
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na życie?
Polisa na życie będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego, jednak szczególnym zainteresowaniem rozwiązanie to cieszy się wśród klientów, którzy założyli własną rodzinę. Spokój i szczęście bliskich jest dla każdego z nas najcenniejsze, dlatego myśląc o ich przyszłości, warto wykupić ubezpieczenie na życie.
Środki odłożone w ramach ubezpieczenia mogą pokryć leczenie czy rehabilitacje, będące konsekwencją choroby lub wypadku. Świadczenie to będzie na wagę złota dla rodziny w przypadku śmierci ubezpieczonego. Polisa na życie może być także zabezpieczeniem zobowiązań, takich jak kredyt hipoteczny.
Które towarzystwo ubezpieczeń wybrać?
Na rynku istnieje wiele firm ubezpieczeniowych, które prześcigają się, aby zdobyć zaufanie klienta. Ilość dostępnych ofert może utrudniać wybór najlepszej opcji, dlatego decyzję tę należy odpowiednio przemyśleć, a możliwości przeanalizować. Wybierając polisę należy kierować się sytuacjami, których najbardziej obawiamy się w przyszłości.
Ubezpieczenie na życie musi być dostosowane do trybu życia klienta i jego możliwości finansowych. Aby wybrać najlepsze towarzystwo ubezpieczeniowe, warto posłużyć się rankingami, wyłaniającymi firmy obdarzane przez klientów największym zaufaniem. Wiarygodność firmy warto sprawdzić także przy pomocy ratingów lub Rzecznika Ubezpieczonych.
Rating – co to jest?
Rating to ocena, którą otrzymuje towarzystwo ubezpieczeń. Pozwala określić to jego rzetelność, a więc zdolność do wypłacania określonych świadczeń. W zależności od źródła, które pozwala na wydanie takiej recenzji, wyróżniany jest rating dobrowolny oraz kwalifikowany. Analizą i orzeczeniem zajmują się profesjonalne agencje, których zadaniem jest ocena ekonomiczna ubezpieczyciela.
Czym zajmuje się rzecznik ubezpieczonych?
Rzecznik Ubezpieczonych jest rządowym organem, który ma za zadanie zapewnić ochronę korzystającym z usług ubezpieczalni. Z każdym problemem z zakresu ubezpieczeń można zgłosić się do tej właśnie instytucji. Rzecznik Ubezpieczonych dysponuje rejestrem skarg wpływających na towarzystwa, który może zostać przekazany do wglądu klienta. Można wówczas wnioskować, że duża liczba skarg świadczy o mniejszej rzetelności firmy. Nie jest to jednak jednoznaczne, gdyż duże ilości zażaleń mogą mieć towarzystwa o sporych zasięgach, dlatego warto informacje te zestawiać z pozycją firmy na rynku ubezpieczeniowym.
Ubezpieczenie na życie – na co uważać?
Aby ostatecznie podjąć decyzję co do wybranej oferty, należy odpowiednio przeanalizować warunki polisy. Kryteriami, które będą decydowały o atrakcyjności polisy, będzie zakres ochrony ubezpieczenia, wysokość składki, możliwość uposażenia członków rodziny do świadczenia, wysokość sumy ubezpieczenia. Jeśli wymienione elementy będą dla Ciebie odpowiednie, nie zapomnij sprawdzić wyłączeń od odpowiedzialności.
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe powinno wykazać sytuacje, w których może nastąpić odmowa wypłacenia świadczenia. Zazwyczaj są to śmierć w wyniku samobójstwa, uszczerbek bądź śmierć poniesiona w wyniku wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu.
Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?
Niestety na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od potrzeb klienta, wybranej oferty, wykupionych dodatkowych elementów umowy. Miesięczna składka może więc wynosić kilkadziesiąt złotych lub stanowić trzycyfrową wartość. Choć należy dopasowywać polisę do swoich możliwości finansowych, warto pamiętać, że cena nie może być jedynym kryterium wyboru.