polityka transakcyjna

Polski Standard Płatności, czyli właściciel i operator BLIKA, w kwietniu bieżącego roku po raz kolejny zwrócił na siebie uwagę całej branży. Do sześciu banków będących właścicielami PSP dołączył MasterCard, stając się siódmym współwłaścicielem spółki. Jednak fakt, że udziały w niej mają przede wszystkim polskie banki wcale nie oznacza, że korzystanie z BLIKA pozbawione jest drobnych opłat.

PKO BP. Pomysłodawca, który nie gardzi prowizjami

Zasługi tego banku w rozwoju Polskiego Standardu Płatności są nieocenione — de facto, BLIK stanowi bezpośrednie przedłużenie funkcjonalności znanej klientom banku aplikacji IKO. Jednak mimo faktu bycia pomysłodawcą tego sposobu płatności w Polsce, opłaty wynikające z korzystania z BLIKA są zauważalne. Tak, wypłaty w tej formie są darmowe przy korzystaniu z bankomatów PKO BP, jednak przy posiadaniu jednego z najbardziej opłacalnych typów kont w tym banku (Zero na zero), wypłata gotówki z bankomatów innych niż PKO BP opatrzona jest prowizją w rozmiarze 3%, podobnie jak bankomatów za granicą. Dodatkowo, wypłata gotówki np. przy użyciu terminala w sklepie posiada prowizję o wysokości 5%, a jej minimalna kwota to 10 złotych.

Bank Pekao. Mniejsze prowizje i zawierucha informacyjna

Oferta tego banku w związku z BLIKIEM opiewa na niższe oprocentowanie transakcji. Przede wszystkim, podobnie jak w banku PKO BP, wypłaty przy użyciu tej metody w bankomatach Pekao są darmowe. Jednocześnie, wypłaty innych bankomatów są dokonywane przy mniejszej prowizji, która wynosi zwykle 2%. Jest ona, rzecz jasna, uzależniona od typu prowadzonego konta, a bank posiada ich wiele: m.in. Intro, Junior, Srebrne, Mobilne, Optymalne etc. Należy uważnie sprawdzić tabelę opłat i prowizji w przypadku Pekao, ponieważ poszczególny typy kont posiadają różne prowizje dotyczące BLIKA. Wypłata bez wykorzystania bankomatu opatrzona jest zaś opłatą w wysokości 99 groszy.

Santander Bank. Same zera

Dokonywanie płatności z wykorzystaniem BLIKA wydaje się być najbardziej opłacalne w przypadku tego banku. Wedle jego bieżącej oferty, autoryzacja opłaty w ten sposób nie posiada prowizji — zarówno w przypadku bankomatów należących do sieci banku, jak i innych. Ewentualna rezygnacja z posiadania karty płatniczej oraz przejście tylko i wyłącznie na płatności BLIKIEM jest zatem najbardziej komfortowe w przypadku Banku Santander.

Drobne opłaty są możliwe niezależnie od banku

Choć to bank prowadzi nasz rachunek, nawet jeżeli w jego tabeli opłat i prowizji deklarowana jest bezpłatność

BLIKA, wcale nie musi to oznaczać, że nie będziemy za niego płacić. Okazuje się nierzadko, że wybrani pośrednicy płatności w sklepach internetowych mogą pobierać specjalną prowizję za autoryzację płatności BLIKIEM — w przypadku, w którym sklep internetowy nie posiada tej metody płatności zaimplementowanej na swojej stronie www.

Dodaj komentarz