Tworzenie przestrzeni magazynowej wymaga postawienia na odpowiednie elementy wyposażenia, które pozwolą na wygodne przechowywanie, a także załadowywanie i wyładowanie różnego rodzaju towarów. W tym celu często wykorzystywane są wielopoziomowe regały magazynowe, których solidna konstrukcja umożliwia składowanie różnego rodzaju przedmiotów. Gdzie wykorzystywane są specjalistyczne regały magazynowe? Czym kierować się podczas wyboru tego typu elementów do danego zastosowania? Dowiesz się z tego artykułu!

Czym są regały magazynowe?

Regały magazynowe, nazywane także regałami przemysłowymi to wielopoziomowego konstrukcje przestrzenna, które składają się z pionowych elementów połączonych ze sobą podestami warunkującymi poszczególnymi poziomami składowania. Rozwiązania tego typu wyróżniają się wysoką solidnością wykonania pozwalającą na przechowywanie towarów o różnorodnej masie i gabarytach. Sprawia to, że regały magazynowe z powodzeniem wykorzystywane są one na szeroką skalę podczas składowania zapasów.

Regały magazynowe i ich zastosowanie

Regały magazynowe to element wyposażenia obiektów pozwalający na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni poprzez stworzenie wielokondygnacyjnej konstrukcji, która przeznaczona jest do składowania towarów i materiałów o dowolnym przeznaczeniu. Wszechstronność i funkcjonalność tego rozwiązania sprawia, że regały magazynowe stanowią podstawowy element wyposażenia wielu nowoczesnych przestrzeni.

Stosowane są one m.in. w obiektach, takich jak:

 • magazyny,
 • hurtownie,
 • garaże,
 • warsztaty,
 • kotłownie,
 • zaplecza sklepów,

Regały magazynowe doskonale sprawdzają się we wszystkich tych zastosowaniach i w innego rodzaju obiektach przeznaczonych do składowania palet, opakowań zbiorczych oraz drobnych i wielkogabarytowych elementów. Wielopoziomowe konstrukcje, jakimi są regały magazynowe z powodzeniem wykorzystywane, są także w zakładach produkcyjnych działających w obrębie przemysłu.

Wybór regałów magazynowych – o czym pamiętać?

Wielopoziomowe regały magazynowe to elementy, których zastosowanie stwarza duże możliwości w zakresie efektywnego zagospodarowania dostępnej przestrzeni. Chcąc postawić na rozwiązanie pozwalające na zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania składowanych towarów, warto podczas wyboru regałów magazynowych zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników.

Do najważniejszych z nich zalicza się kwestie, takie jak:

 • Liczba półek i ich rozmieszczenie

Konstrukcję proponowanych przez producentów rozwiązań można z powodzeniem dostosować pod względem wysokości i długości do wymagań stawianych przez dane zastosowanie.

 • Materiał konstrukcyjny

Regał magazynowy powinien być wykonany z materiału zapewniające wysoką wytrzymałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne czy szkodliwe oddziaływanie otoczenia. W związku z tym, najczęstszym wyborem okazuje się postawienie na konstrukcje wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium.

 • Stabilności i wytrzymałość na obciążenia

Regał magazynowy powinien zapewniać odpowiednią wytrzymałość na obciążenia, dla których dana konstrukcja została zaprojektowana.

 • Maksymalne obciążenie

Maksymalne obciążenie pozwalające na dostosowanie regału do ilości i masy przedmiotów, które będą magazynowe przy jego pomocy.

 • Spełnienie wymagań bezpieczeństwa

Wybrane regały magazynowe muszą gwarantować pełne bezpieczeństwo osobom znajdujących się w obrębie składowania towarów oraz elementom, które są przy ich pomocy przechowywane. Regały wykorzystywane w obrębie zastosowań magazynowych powinny być produkowane zgodnie z normami, takimi jak m.in. PN-EN 15620:2010, PN-EN15629:2010, PN-EN 15635:2010 czy PN-EN 15512:2011.

Chcąc postawić na wysokiej klasy rozwiązania, warto zdecydować się na produkty pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Renomowany producent regałów magazynowych to gwarancja postawienia na profesjonalne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się podczas eksploatacji. Dobry producent regałów magazynowych z pewnością będzie posiadał wszelkie niezbędne atesty i deklaracje, a także instrukcje montażu i eksploatacji pozwalające na tworzenie stabilnych i bezpiecznych konstrukcji, które będą z powodzeniem wykorzystywane w danym obiekcie.

Dodaj komentarz