przelewy międzybankowe

Przelewy bankowe umożliwiają zaoszczędzenie czasu i nerwów. Wysłanie środków przy jego pomocy zajmuje tylko kilka minut, a dzięki obecnej technologii można dokonać tego z dowolnego miejsca. Zastanawiałeś się kiedyś, jakie systemy umożliwiają tak prosty i szybki przepływ środków? Wykonanie operacji może trwać od kilkunastu minut do kilku dni. Czas, w którym środki dotrą do adresata transakcji, uzależniony jest od rodzaju danego przelewu. 

Standardowy przelew EIXIR

Operacja ta dzielona jest na przelew wewnętrzy oraz zewnętrzny, a wymienione możliwości zależą od tego, czy strony transakcji posiadają rachunek w tym samym banku. Przelew wewnętrzny to operacja przeprowadzona pomiędzy rachunkami z tego samego banku. Środki nim przekazane docierają do adresata już nawet w ciągu kilkunastu minut. Średni czas realizacji takiego przelewu to jedna godzina. Operacje dokonywane między rachunkami różnych banków warunkowane są sesjami rozliczeniowymi. Przelewy międzybankowe – ile trwają? Takie informacje można sprawdzić przy pomocy strony internetowej danej placówki.

Przelew ekspresowy Blue Cash

Z tego rodzaju operacji nie można skorzystać we wszystkich bankach. Dostawcą usługi jest firma Blue Media. Transakcja z użyciem tego rodzaju przelewu pojawia się u odbiorcy w mniej niż 15 minut. Jest to możliwe dzięki systemowi, który wykonuje transakcję poprzez dwa przelewy wewnątrzbankowe. Maksymalna kwota, którą można przekazać w ten sposób, nie może przekroczyć 20 tysięcy złotych. Istnieją banki, które dodatkowo zaniżają ten próg.

Szybki przelew SORBNET

System realizowany jest przez Narodowy Bank Polski. Umożliwia przekazywanie rozliczeń o wysokich kwotach na rachunek innego banku. Nie ma maksymalnego progu kwotowego takiej operacji. Przelew SORBNET realizowany jest zazwyczaj przy przelewach powyżej 1 miliona złotych. Usługę trzeba dodatkowo opłacać. Jednorazowy koszt jej wykonania wynosi ok. 30 zł. Ze względu na to, że system rozliczeniowy prowadzony jest w systemie ciągłym, przekazane środki mogą być u odbiorcy nawet kilka minut po dokonaniu transakcji.

Przelew SEPA

Z pomocą tego systemu można dokonywać przelewów w euro. Operacje przeprowadzane są zarówno wśród państw członkowskich, jak i transgranicznych. Czas księgowania wynosi średnio 24 godziny, maksymalnie zajmuje 3 dni. Koszt przelewu waha się od 3 do 20 zł, kwota pobierana jest od przelewanych środków. Wysokość opłaty zależy od banku, z którego dokonywany jest przekaz. Operację umożliwia kilkanaście banków w Polsce.

Przelew BLIK

Jest to jedna z najnowszych propozycji dokonywania przelewu, powstała przy współpracy największych polskich banków. Można jej dokonać, zakładając aplikację mobilną. Przekaz środków dokonywany jest na numer telefonu, który przypisany jest do danego rachunku bankowego. Realizacja przekazu odbywa się już w kilka minut. Przy pomocy tego systemu można dokonać także płatności w każdym sklepie czy lokalu, posiadającym terminal płatniczy. W ostatnim czasie dotarł on także do polskich urzędów. Przy pomocy systemu BLIK możemy także dokonać wypłaty środków z bankomatu.

Dodaj komentarz