rozladowanie stresu

Praca wiąże się ze stresem, który negatywnie wpływa na samopoczucie i może ograniczać efektywne wykonywanie obowiązków. Chcąc zadbać o swoje zdrowie, warto znaleźć sposób na radzenie sobie z codziennym napięciem. Za jedną z lepszych metod uznaje się aktywność fizyczną. Mimo że po ciężkim dniu wiele osób marzy jedynie o ułożeniu się na kanapie i obejrzeniu ciekawego serialu, to warto zmobilizować się do wykonania treningu. Dlaczego?

Dlaczego warto uprawiać sport?

Sport ma bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka. Pomaga utrzymać prawidłową wagę, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości i chorób związanych z nadwagą, takich jak cukrzyca, bóle stawów. Regularna aktywność fizyczna poprawia odporność, zatem zmniejsza się podatność na choroby. Sport wzmacnia siłę mięśniową odpowiadającą za stabilizację stawów i kręgosłupa. Aktywność fizyczna przynosi także szereg innych korzyści, takich jak poprawa trawienia, lepsze ukrwienie serca, poprawa jakości snu. Należy jednak pamiętać, iż aby w pełni móc korzystać z zalet, jakie ma uprawianie sportu, trzeba dbać o zbilansowaną dietę, wysypiać się i unikać używek.

Aktywność fizyczna może poprawić wydajność w pracy. Ruch pozwala dotlenić cały organizm, poprawia samopoczucie i koncentrację. Dzięki uprawianiu sportu ludzie lepiej radzą sobie ze stresem. Jest to związane między innymi z tym, że serca osób aktywnych cechuje mniejsza reaktywność na stresory i szybsza regeneracja układu sercowo-naczyniowego. To z kolei przekłada się na umiejętność zachowania spokoju i równowagi podczas nerwowych sytuacji. Systematyczne ćwiczenia zmniejszają negatywny wpływ stresu na organizm, więc maleje możliwość pogorszenia się stanu zdrowia z powodu nieustannego napięcia.

Jaki rodzaj aktywności fizycznej wybrać?

Sport, który ma pomagać w odstresowaniu się po pracy, powinien sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję. Wymuszona aktywność może pogorszyć samopoczucie, powodować frustrację i utrudniać relaks. Lepiej nie decydować się na sport, który wymaga rywalizacji. W redukcji poziomu stresu dobrze sprawdzają się ćwiczenia aerobowe, czyli takie, które nie powodują utraty tchu, są wykonywane z umiarkowaną intensywnością. Zalicza się do nich między innymi: jazdę na rowerze, skakanie na skakance, pływanie, bieganie. Ta ostatnia forma aktywności od lat cieszy się nieustającą popularnością. Miłośnicy biegania cenią ten sport za to, że nie wymaga specjalistycznego sprzętu, może być uprawiany bez względu na porę roku i łatwo może zostać dostosowany do kondycji większości osób. Do tej aktywności fizycznej przyda się profesjonalna odzież do biegania, która powinna być wygodna, oddychająca i dobrze odprowadzająca pot. Cenione przez biegaczy są ubrania sportowe ze sklepu Decathlon, które cechują się wysoką jakością i przystępną ceną. Szeroki asortyment pozwala na wybranie odzieży do biegania dostosowanej do różnych warunków atmosferycznych. Latem przydadzą się koszulka do biegania RUN DRY i spodenki do biegania RUN DRY+, a zimą – bluza do biegania RUN WARM+ oraz legginsy Run Warm+.

Stres stał się częścią życia wielu ludzi. Niestety, często nie można go uniknąć, dlatego warto znaleźć sposób, aby sobie z nim radzić. Dobrym pomysłem będzie znalezienie takiej aktywności fizycznej, która pozwoli budować kondycję i jednocześnie zapomnieć o problemach związanych z pracą i innymi obowiązkami.

Dodaj komentarz