zakladanie firmy

Od 2018 roku polscy przedsiębiorcy zyskali możliwość zakładania firm za pośrednictwem banku. W toku tego procesu, bank oferuje rozmaite benefity i wsparcie dla nowej firmy. Pomysł ten doczekał się także oficjalnego, rządowego wsparcia. Czym charakteryzują się tego typu oferty?

Kampania rządowa i oficjalne informacje dla przedsiębiorców

Z materiałów udostępnionych przez państwowy serwis informacyjno-usługowy dla osób planujących rozpoczynać działalność gospodarczą w Polsce możemy dowiedzieć się, że możliwość zakładania firmy za pośrednictwem banku oferują obecnie cztery podmioty w kraju: PKO BP, mBank, ING oraz Santander Bank Polska. Poza tą krótką listą w Internecie odnaleźć można oferty mniejszych banków w tej kwestii. Jak podaje serwis, rejestracja firmy jest przeprowadzona bez zbędnych formalności papierkowych i z minimalną ilością biurokracji — wszystko odbywa się przez Internet. Trzeba także pamiętać, że zakładanie firmy poprzez bank nie redukuje innych obowiązków, takich jak zgłoszenie tego faktu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za tę czynność wciąż odpowiedzialny jest przedsiębiorca, a nie bank. Przyjrzyjmy się teraz dwóm ofertom, które banki kierują do przedsiębiorców.

Oferty poszczególnych podmiotów zdecydowanie wpływają na uproszczenie procedur

Za reprezentatywny przykład posłuży propozycja ze strony Banku PKO BP. Oprócz ogólników wymienionych w rządowych źródłach, przyszły przedsiębiorca może liczyć m.in. na nieograniczony, darmowy wynajem terminala typu Smart D220, a także preferencyjne możliwości debetowe oraz leasingowe dla firmy. Dodatkowo, przedsiębiorca zyskuje dostęp do aplikacji mobilnej Asystent Firmowy, pomagającej w koordynowaniu informacji nt. płynności finansowej, nadchodzących płatności etc. Poza tym, bank proponuje alternatywy dla biur rachunkowych, wskazując na możliwość bezpłatnego fakturowania. Ważny jest też element proponowanej pomocy w prowadzeniu sklepu internetowego. Przedsiębiorca może otrzymać zniżki w wysokości do 10 tysięcy złotych na rozwijanie swojej działalności w internecie. Dodatkowo, bank podjął współpracę z platformą Shoplo, która umożliwia sprawne zarządzanie działalnością w Internecie.

Czy pomysł na zakładanie firmy za pośrednictwem Sieci odniósł sukces?

Dostępne statystyki ministerialne wskazują, że w pierwszych miesiącach funkcjonowania tej usługi (od stycznia 2018 do czerwca 2019) skorzystało z niej ok. 27 tysięcy nowych przedsiębiorstw. Wskazuje to na zdecydowany sukces tego rozwiązania, który minimalizuje element biurokratyczny całego procesu. W dobie digitalizacji coraz większej ilości usług bankowych był to zdecydowany krok w dobrą stronę.

Dodaj komentarz