ranking firm

Karta kredytowa może być niezwykle przydatnym narzędziem, które nie tylko pozwoli nam w łatwy sposób dokonywać mniejszych lub nieco większych płatności, ale też może nas uratować w sytuacjach kryzysowych pod względem finansowym. Żeby jednak móc czerpać pełne korzyści z tego rozwiązania, warto wcześniej dokładnie zapoznać się z zasadą działania takiej karty i przede wszystkim z rozsądkiem podchodzić do swoich wydatków. O czym należy zatem pamiętać?

Jak wygląda płatność kartą kredytową?

Samo używanie karty kredytowej jest bardzo proste i nie odbiega od tego, co należy zrobić w przypadku powszechnych kart debetowych. Za zakupy możemy zapłacić zbliżeniowo lub po wpisaniu PIN-u, a oprócz tego możliwe jest również dokonanie płatności przez internet. W związku z tym, jeśli byliśmy już wcześniej użytkownikami dowolnej karty, nie będzie w tym przypadku większej trudności z wariantem kredytowym.

Warto jednak poznać zasadnicze różnice. Karta debetowa jest przyznawana zazwyczaj automatycznie wraz z założeniem konta w banku i jest bezpośrednio do niego przypisana. W związku z tym możemy płacić nią do momentu, w którym na naszym rachunku znajdują się środki do dyspozycji. W przypadku karty kredytowej jest poniekąd odwrotnie – nie jest ona w żaden sposób połączona z kontem, zamiast tego posiada ona limit na konkretną kwotę. Przypadkowo w ciągu miesiąca będziemy mieli do wykorzystania 2000 złotych, które automatycznie stają się długiem, jaki należy zwrócić bankowi w określonym czasie. Tym samym możemy dokonywać zakupów, nie mając fizycznie pieniędzy, jednak nie jest to zobowiązanie bezzwrotne.

Na co uważać, gdy korzystamy z karty kredytowej?

Karta kredytowa jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem, które niestety może kryć w sobie pułapkę. Dlaczego? Łatwo możemy dać się ponieść nieplanowanym wydatkom, skutkiem czego będziemy płacili kartą cały czas i wyczerpując jej limit, jednocześnie nie mając żadnych perspektyw na to, by w niedługim czasie zdobyć środki na pokrycie długu.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że bank ściśle określa warunki spłaty zadłużenia na karcie kredytowej. Należy się z nimi wcześniej szczegółowo zapoznać. O wyborze właściwej oferty można więcej przeczytać tutaj: https://pozyskajkase.pl/jak-wybrac-dobra-karte-kredytowa/. Czego zwykle dotyczą zasady? Przede wszystkim okresu, kiedy będziemy mogli zwrócić dług bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zwykle trwa on 20-30 dni, a rozpoczyna się w momencie, kiedy dostajemy podsumowanie dokonywanych płatności w ciągu miesiąca. Po przekroczeniu tego terminu bank zacznie doliczać odsetki, wobec czego będziemy musieli spłacić większą sumę niż tą, którą faktycznie wydaliśmy.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że zdarzają się karty, gdzie przekroczenie ustalonego wcześniej limitu jest możliwe, co oczywiście pociąga za sobą dodatkowe opłaty. W związku z tym lepiej na bieżąco kontrolować swoje wydatki i trzymać się górnej granicy, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy się narazić na nadprogramowe koszty, których w danym momencie nie będziemy mogli pokryć.

Dodaj komentarz