
Zależy Ci na środowisku naturalnym? Uważasz, że ilość odpadów mogłaby ulec zdecydowanemu zmniejszeniu, jeśli zwiększono by możliwości recyklingu? Posiadasz firmę zajmującą się przetwarzaniem odpadów oraz nadawaniem im drugiego życia? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że prawdziwym sukcesem w dziedzinie recyklingu są tak zwane linie do recyklingu HDPE. Zainteresowany? Jeśli tak, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej części tego artykułu, a z pewnością nie będziesz żałował.
Co to jest linia HDPE?
Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o tym, czym są linie HDPE, już spieszymy z wyjaśnieniami. Otóż jak sama nazwa wskazuje, jest to linia, czyli zbiór współpracujących ze sobą maszyn oraz urządzeń, których zadaniem jest rozłożenie produktu na czynniki pierwsze oraz wydobycie z niego materiału, który będzie się nadawał do ponownego użycia. Linie HDPE to zbiory maszyn, których celem jest recykling opakowań po środkach chemicznych, których często używa się w gospodarstwie domowym. Doskonałym przykładem na tego typu opakowania jest na przykład środek czyszczący do toalet lub silnie żrący środek do oczyszczania rur. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tworzywa sztuczne tego typu wymagają specjalistycznego recyklingu, dzięki któremu będą nadawały się do kolejnego wykorzystania.
Działanie linii HDPE
Linie do recyklingu HDPE działają na zasadzie wzajemnych oddziaływań wielu specjalnych urządzeń oraz maszyn. Sam proces rozkładu tworzyw HDPE (z angielskiego High-density polyethylene) składa się z kilku etapów i wymaga czasu. Wszystkie opakowania HDPE są podawane przez przenośnik progowo-taśmowy do młyna, w którym następuje wstępne rozdrobnienie materiału. Dzięki temu opakowania nie zajmują aż tak dużo miejsca, a sam materiał jest bardziej podatny na kolejne etapy recyklingu. Następnym krokiem jest kąpiel wodna rozdrobnionego tworzywa sztucznego. Podczas kąpieli następuje selekcja materiału, w wyniku której dzieli się go według określonej gęstości. Woda wpływa również na dokładne oczyszczenie opakowań z pozostałości środków chemicznych. Tak przygotowany produkt nazywany jest recyklatem. Recyklat nie jest jeszcze finalnym produktem, który można otrzymać w wyniku recyklingu, jednak to właśnie z niego tworzy się nowe przedmioty, dając jednocześnie tworzywom sztucznym drugą szansę.
Ostatni etap recyklingu
Ostatnim etapem nadawania nowego życia starym materiałom jest przetworzenie recyklatu w nowe przedmioty. Robi się to z wykorzystaniem wyżej wspomnianego młyna. Warto mieć na uwadze, że to jakie maszyny wchodzą w skład linii, jest w dużej mierze zależne od potrzeb danej firmy. Linie do recyklingu HDPE są przyszłością przetwarzania tworzyw sztucznych.