emerytura

Jesień naszego życia i towarzysząca jej emerytura to szczególny czas dla każdego z nas. Z racji ukończenia pracy zawodowej powinniśmy mieć wystarczająco dużo czasu na realizację swoich zainteresowań i pasji, na których wcześniej nie mogliśmy odpowiednio się skupić, z racji na aktywną pracę zarobkową. Jednakże te plany mogą zostać pokrzyżowane przez zbyt niską emeryturę. Jak się przestrzec przed takim scenariuszem i dlaczego warto pomyśleć o tym jak najwcześniej? Na te pytania odpowiemy w tym artykule, dlatego zapraszamy do czytania.

Emerytura w Polsce – co zapewnia nam ZUS?

W Polsce funkcjonuje państwowy system emerytalny, który w założeniu ma zapewnić nam godny byt na emeryturze. Praktyka pokazuje niestety, że nie zawsze tak jest. Wynika to z faktu, że ZUS działa na zasadzie tak zwanej umowy międzypokoleniowej. Oznacza to, że obecnie pracująca generacja płaci składki, które są wypłacane w ramach emerytur. W tym kontekście nie napawa raczej optymizmem fakt, że w całym kraju spada statystyka urodzeń. Oczywiście nie chcemy tutaj nikogo straszyć ani pisać czarnych scenariuszy, jednak zawsze warto zabezpieczać się na wypadek różnych ewentualności.

Kwota naszej emerytury jest uzależniona od naszych lat aktywności zawodowej i wielu innych czynników. Na jaką sumę możemy liczyć w najgorszym wypadku? Minimalna kwota emerytury zapewniana przez ZUS wynosi około tysiąca złotych. Niestety, ale nie jest zbyt dużo. Z całą pewnością taka kwota nie wystarczy na utrzymanie takiego samego poziomu życia, jak w latach aktywności zawodowej, nie mówiąc już o realizacji swoich zainteresowań.

Czy warto jest oszczędzać na emeryturę?

Przedstawione wcześniej informacje trudno jest nazwać pozytywnymi, jednak jak zaznaczaliśmy wcześniej, nie chcemy nikogo straszyć i z całą pewnością nikomu nie życzymy minimalnej emerytury. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto jest oszczędzać na emeryturę. Niezależnie od tego, czy nasza emerytura będzie wysoka czy niska, zawsze lepiej jest dysponować większą sumą pieniędzy, która będzie mogła nam pomóc w różnych sytuacjach.

Jak oszczędzać na emeryturę? Prywatne ubezpieczenie emerytalne

Skoro wiemy już, że warto jest pomyśleć o dodatkowych funduszach na czas emerytury, możemy teraz zastanowić się, w jaki sposób skutecznie je uzyskać. Jedną z najlepszych opcji w kwestii szukania środków na emeryturę może okazać się prywatne ubezpieczenie emerytalne. Na czym polega taka polisa?

Prywatne ubezpieczenie emerytalne łączy w sobie klasyczne ubezpieczenie na życie i lokatę bankową. Co to oznacza? Opłacając składki, część ich sumy zostanie przeznaczona na poczet ubezpieczenia na życie, czyli zyskamy wszystkie płynące z tej polisy korzyści, takie jak wypłacenie odszkodowania bliskim na wypadek naszego zgonu czy środki na rehabilitację po wypadku. Jednocześnie pozostała część pieniędzy ze składki będzie przeznaczona na specjalny fundusz. Po upłynięciu okresu ubezpieczenia, który indywidualnie ustalamy z towarzystwem ubezpieczeniowym, zebrane przez nas pieniądze wrócą do nas.

Prywatne ubezpieczenie emerytalne jest świetną opcją, gdyż w żaden sposób nie wyklucza się z tym, co proponuje nam państwo. Dzięki temu możemy skorzystać zarówno z emerytury państwowej, jak i prywatnej, niwelując potencjalne szanse na kłopoty finansowe w okresie emerytury.

Oszczędzanie na czas emerytury

Prywatne ubezpieczenie emerytalne jest jedną z najlepszych opcji na czas emerytury, jednak musimy pamiętać, że zawsze warto jest być przygotowanym na każdą ewentualność. Właśnie z tego powodu, warto pomyśleć o dodatkowych funduszach, które będą w stanie jeszcze dokładniej uzupełnić emeryturę prywatną i państwową.

Na samym wstępie najlepiej jest poszukać oszczędności w codziennym życiu. Nie zawsze wydajemy pieniądze dokładnie na to, czego potrzebujemy i warto poszukać w swoim budżecie takich usług i zakupów, z których możemy zrezygnować. Zawsze pamiętajmy o tym, że każda złotówka, której nie wydamy, zostanie w naszym portfelu i będziemy mogli skorzystać z niej wraz z emeryturą państwową i prywatnym ubezpieczeniem emerytalnym.

Dodaj komentarz